Parafia Matki Bożej
Częstochowskiej w Kole

ul. bł. ks. J. Popiełuszki 3

62-600 Koło

tel: 518 014 812
e-mail: kancelaria@pmbckolo.pl

Wielki Piątek


Liturgia Wielkiego Piątku upamiętnia tajemnicę męki i śmierci Pana Jezusa. Tego dnia Kościół nie sprawuje Eucharystii, lecz wzywa wiernych do adoracji krzyża.

 

Liturgię o godz. 18:00 rozpoczęliśmy krótką procesją wejścia w milczeniu i modlitwą. Ksiądz Proboszcz Władysław Waszak upadł na twarz przed ołtarzem i modlił się, leżąc krzyżem. Zaraz potem rozpoczęła się wyjątkowa liturgia słowa, której centrum stanowił opis Męki Pańskiej według Świętego Jana – proklamowanej przez Księdza Proboszcza i Księży Wikariuszy.


W drugiej części, w rozbudowanej modlitwie wiernych, modliliśmy się w szczególnych intencjach, ogarniając cały świat i wszystkich ludzi, także tych, którzy jeszcze nie poznali Pana Boga. Nie zapomnieliśmy w modlitwach o oddalenie od nas pandemii i za zmarłych w jej wyniku. Następnie adorowaliśmy krzyż. Nie było to możliwe przez ucałowanie, dlatego Ksiądz Dziekan wzniósł wysoko krzyż, a wszyscy wierni w ogromnym skupieniu wpatrywali się w znak męki i zwycięstwa nad śmiercią naszego Pana Jezusa Chrystusa.

 

Następnie przyjęliśmy Komunię Świętą, która przechowywana jest od wczorajszej liturgii Wieczerzy Pańskiej. Na zakończenie wyruszyliśmy w procesji do grobu Pańskiego, aby  adorować Pana Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie.

 

Umieszczenie monstrancji w grobie napawa nadzieją, że Pan życia i śmierci jest z nami wciąż obecny.

 

 

ZDJĘCIA

 
Copyright by Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Kole (c) 2015 - 2021
Strona stworzona przez F&A MEDIA KOŁO
Repliki zegarków zegarki repliki
orologi replica