Parafia Matki Bożej
Częstochowskiej w Kole

ul. bł. ks. J. Popiełuszki 3

62-600 Koło

tel: 518 014 812
e-mail: kancelaria@pmbckolo.pl

Pielgrzymka śladami Prymasa Wyszyńskiego


W ramach projektu realizowanego w naszej Parafii „Spotkania międzypokoleniowe u Matki Bożej Częstochowskiej w Kole” dla osób 60+ wyruszyliśmy w sobotę 26 września 2020r. na pielgrzymkę autokarową do Włocławka. Pielgrzymkę nazwaliśmy „Śladami Prymasa Wyszyńskiego”, w czasie której liczna grupa seniorów miała okazję zobaczyć pierwszy raz w życiu Muzeum Diecezjalne, wejść w progi Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku, które ukończył ks. kard. Stefan Wyszyński, a także zwiedzić Katedrę włocławską i wyjątkową kaplicę Matki Bożej Śnieżnej, gdzie przyjął święcenia. 


Na wszystkich wywarł wyjątkowe wrażenie fakt, że mogliśmy być w tych samych murach, w których przebywał Prymas Tysiąclecia. Warto wspomnieć, że uczestnicy nie płacili za wyjazd nawet złotówki, dzięki Caritas Polska i s. Wincencie z Ciechocinka, która wspaniale potrafi realizować misję dobroczynności w naszej Diecezji. Bóg zapłać!

 

Wiemy dobrze, że Prymas Wyszyński do kapłaństwa przygotowywał się we Włocławku, pięknym mieście nad Wisłą, jednym z najstarszych w Polsce. A ponieważ kleryk Wyszyński był bardzo zdolny, z nauką nie miał problemu. Jednak poważny kłopot miał ze zdrowiem. Kiedy razem z kolegami diakonami przygotowywał się do święceń kapłańskich, niespo­dziewanie zachorował na ciężkie zapalenie płuc. Poza tym nie miał jeszcze ukończonych 23 lat – a tyle musiał mieć diakon, żeby biskup wyświęcił go na księdza. Wszystko się opóźniało. Koledzy z seminarium już zostali kapłanami, a diakon Stefan musiał się leczyć i cierpliwie czekać. Ze szpitala wyszedł bardzo słaby. Kiedy wszedł do zakrystii w katedrze we Włocławku, był blady, ledwo trzymał się na nogach.„Z takim zdro­wiem to chyba na cmentarz, a nie do święceń” – powiedział zakrystian, kiedy go zobaczył. Święcenia kapłańskie przyjął w swoje urodziny – 3 sierpnia. Był całkiem sam. I modlił się, żeby Pan Bóg chociaż przez rok pozwolił mu być księdzem. Dzisiaj wiemy, że Pan Bóg dał mu dużo więcej.

 

Zapraszamy na kolejne spotkania, które ogłaszamy w kościele. Odbywają się one w soboty o godz.15:00. Zaczynamy Koronką do Bożego Miłosierdzia, a następnie udajemy się do salki pod kościołem. Następne już 10 października.

 

 

ZDJĘCIA
Copyright by Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Kole (c) 2015 - 2021
Strona stworzona przez F&A MEDIA KOŁO
Repliki zegarków zegarki repliki
orologi replica