Parafia Matki Bożej
Częstochowskiej w Kole

ul. bł. ks. J. Popiełuszki 3

62-600 Koło

tel: 518 014 812
e-mail: kancelaria@pmbckolo.pl

Nabożeństwa w Wielkim Poście


Wielki Post przygotowuje do przeżycia najważniejszych dla chrześcijan świąt wielkanocnych. W tym roku okres Wielkiego Postu rozpoczyna się od 26 lutego, tego dnia bowiem przypada Środa Popielcowa. Msze Święte tego dnia w naszym kościele o godz.: 7:00, 9:00, 16:00 i 18:00.


Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem. W kulturze Izraela ten gest był wyrazem wielkiego smutku, żałoby i pokuty. Popiół przypomina też, że wszystko, co ziemskie, powstało z prochu ziemi i znów w proch się obróci. Ten rozpad jest skutkiem grzechu. Jednak kapłan, posypując głowy wiernych popiołem, czyni nad nimi znak krzyża, który oznacza oczyszczenie i zmartwychwstanie. Zatem Wielki Post – czas pokuty, postu, wyrzeczeń i modlitwy – ma służyć naszemu nawróceniu, ma przygotować nasze serca na owocne przeżycie radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

 

W Popielec obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki należy ograniczyć co do ilości. Post obowiązuje wszystkich pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Pozostałych wiernych zachęcamy także do czynnego włączenia się w ten wielki akt pokutny, na miarę ich możliwości. Przypominam, że wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Przypominam też, że Wielki Post jest tzw. czasem zakazanym dla wesel, zabaw i dyskotek.

 

Nasze duchowe wielkopostne ćwiczenia wzmocni udział w nabożeństwach Drogi krzyżowej, które w naszym kościele będziemy odprawiali w piątki o godz. 9:00 i o godz. 17:30 (z udziałem dzieci), oraz w Gorzkich żalach z kazaniem pasyjnym, odprawianych w każdą niedzielę po Mszy św. o godz. 17:00.

 

Wielki post tradycyjnie powinien trwać 40 dni, jednak w praktyce jest to 46 dni. Obecna interpretacja wskazuje jednak na to, że każda niedziela to wspomnienie Chrystusa. Tym samym rzeczywiście zostaje 40 dni, jeśli liczymy 6 dni w tygodniu. Wedle niektórych tradycji Wielki Post może także zakończyć się w Niedzielę Palmową, a kolejne 7 dni to Wielki Tydzień. Liczba „40” ma w historiach biblijnych znaczenie symboliczne:
Copyright by Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Kole (c) 2015 - 2021
Strona stworzona przez F&A MEDIA KOŁO
Repliki zegarków zegarki repliki
orologi replica