Parafia Matki Bożej
Częstochowskiej w Kole

ul. bł. ks. J. Popiełuszki 3

62-600 Koło

tel: 518 014 812
e-mail: kancelaria@pmbckolo.pl

Mikołajki 2019


6 grudnia we wspomnienie św. Mikołaja dzieci roratnich spotakła miła niespodzianka. Na zaproszenie ks. Proboszcza przyszedł przyjechał reniferami św. Mikołaj. Mimo, że nie na saniach, ale bryczką, lecz wór z prezentami miał wypełniony po brzegi.


Blisko 200 dzieci otrzymało słodki upominek, aby pamiętać, że warto dzielić się dobrem z innymi, bo dobro powraca z nawiązką. Naszym parafialnym urwisom tak się to spodobało, że zaprosiły jeszcze naszego miłego Gościa w najbliższym czasie. Może przyjdzie jeszcze w niedzielę? Zobaczymy... :)

Zwyczaj wręczania dzieciom prezentów wywodzi się ze średniowiecza. Otóż "Najbardziej znana była (...) opowieść o trzech córkach.

Zgodnie z nią młody Mikołaj, jeszcze przed wyborem na biskupa, miał chciwego i bogatego sąsiada, który drwił z pobożności świętego. Bóg ukarał sąsiada i sprawił, że stracił majątek oraz popadł w skrajną biedę. Gdy nie miał już z czego utrzymać rodziny, postanowił sprzedać swoje trzy córki, ponieważ nikt nie chciał ich poślubić bez otrzymania stosownego posagu. Mikołaj, po długich rozważaniach tekstów Pisma Świętego i modlitwie, postanowił uratować cnotę dziewcząt. Trzykrotnie, pod osłoną nocy, wrzucał przez okno pieniądze przeznaczone na posag dla każdej kolejnej siostry. Gdy sąsiad wyprawił już dwa wesela, postanowił dowiedzieć się, skąd biorą się tajemnicze pieniądze. Czuwał całą noc i ze zdumieniem odkrył, że to pogardzany przez niego Mikołaj wrzuca po raz trzeci pieniądze przez okno. Podziękował mu zawstydzony i postanowił zmienić swoje życie na zgodne z przykazaniami.

 

ZDJĘCIA
Copyright by Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Kole (c) 2015 - 2021
Strona stworzona przez F&A MEDIA KOŁO
Repliki zegarków zegarki repliki
orologi replica